
Slzy bohů, jak se také diamantům přezdívalo, fascinovaly lidi odnepaměti. I dnes nás jejich jiskřící krása uvádí v úžas. Pokud po šperku s diamantem zatoužíte, poraďte se nejprve s odborníky a ohlídejte si hlavně dokonalý brus.
„Diamanty se vyskytují v celé škále barev, ale nejznámější a nejžádanější jsou ty bezbarvé. Jedná se o perfektně čisté diamantové krystaly, které neobsahují žádné stopové prvky ani barevné stopy. Občas se setkáváme s dotazem, jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem… Odpověď je jednoduchá – briliant je diamant vybroušený do klasického kulatého (tedy briliantového) brusu. A právě způsob a preciznost vybroušení rozhoduje o tom, zda se drahokam zasazený ve šperku bude oslnivě třpytit,“ vysvětluje Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl.
Zázračná proměna
Jen těžko si lze představit, že základem třpytivého drahokamu byl původně chemický prvek uhlík. Pokud vykrystalizuje v šesterečné soustavě, stane se z něj černý měkký grafit (tuha). Jestliže ovšem vykrystalizuje v krychlové soustavě, promění se v nejtvrdší nerost na světě – diamant.
Lidé viděli v diamantech odjakživa něco magického – jakési poselství z jiného světa. Starověcí Řekové a Římané považovali třpytivé kameny za slzy bohů a přisuzovali jim nadpřirozenou moc – věřili, že je ochrání před nebezpečím a dodají jim sílu. Ovšem i mnozí současní astrologové s nimi souhlasí a přikládají diamantům ještě další vznešené vlastnosti – třeba schopnost posilovat porozumění a věrnost mezi lidmi. Nejspíš i proto se diamant objevuje tak často na zásnubních a snubních prstenech a špercích věnovaných z lásky.
Velké diamanty si zaslouží platinu
Diamanty se nejčastěji zasazují do bílého zlata, ale v posledních letech se zvyšuje i zájem o platinu. Tento vzácný kov má totiž nádherně čistou bílou barvu, která dodává diamantům velkou jiskřivost. „K dalším výhodám platiny patří, že neoxiduje, a tedy nikdy nezčerná. A protože je pevnější než zlato, kameny v ní perfektně drží. Proto se ty největší a nejkrásnější diamanty zasazují právě do platiny,“ vysvětluje zlatník Marek Odstrčil. Právě on se svou ženou Ester ze šperkařského ateliéru Esterstyl jsou považováni za průkopníky, kteří u nás v 90. letech s platinou začínali…
A jaké šperky s diamanty si lidé nejčastěji pořizují? „Mezi nejžádanější patří prsteny. Muži u nás rádi pořizují zásnubní prsteny s diamanty, často i v kombinaci s dalšími drahokamy, například s barevnými safíry. U snubních prstenů si dámy většinou přejí jednoduché linie vysázené drobnými diamanty, pánové v poslední době často projevují přání mít snubní prsten s černým diamantem – to jsou drahokamy, které obsahují husté tmavé inkluze (cizorodé látky) a grafitové destičky, jež dodávají diamantu neprůhledný vzhled a kovový lesk,“ přibližuje jeden z nových trendů Ester Engelová, která je autorkou všech kreativních návrhů šperků z dílny Esterstyl.
Jen dokonalý brus přináší třpyt
Ať už zatoužíte po prstenu s diamantem, nebo budete chtít vybrat třeba náhrdelník pro dceru či náušnice pro maminku, rozhodně se vyplatí zamířit do renomovaného šperkařství a poradit se s odborníky. O výsledném efektu totiž rozhoduje kromě výběru kamene i jeho dokonalý brus a kvalitní zasazení.
„Briliantový brus obsahuje celkem 58 facet neboli plošek. A pouze tehdy, když je perfektně provedený a splňuje požadované parametry, bude se diamant oslnivě třpytit. To znamená, že veškeré světlo, které bude shora do drahokamu vstupovat, se v něm bude odrážet jako v soustavě zrcadel a vracet se k vám zpět,“ objasňuje na závěr vznik magického jevu zvaného brilance Marek Odstrčil ze šperkařského ateliéru Esterstyl.
Prodejna:
Esterstyl
Konviktská 30, Praha 1
Otevírací doba:
PO až ČT: 10.00 - 18.00
PÁ: 10.00 - 17.00
Kontakt:
tel: +420 261 222 620
email: info@esterstyl.cz