Česká televize o nás natočila krátkou reportáž pro pořad Byznys ČT24
Každý šperk má svůj příběh. Pojďte se podívat, jak ho „píšeme“ my.
Tvorba dokonalého šperku začíná prvotní myšlenkou. Snažíme se vyjádřit určitý nápad, podle kterého potom vytvoříme šperk s jasně identifikovatelným rukopisem. Rádi ale zhmotníme také vaše představy a zhotovíme klenot přesně podle vašeho konceptu. V první fázi realizace nápad nakreslíme buď ručně na papír, nebo do počítače. U složitějších šperků pokračujeme jeho vymodelováním ze speciálního vosku nebo vyrobením modelů ze stříbra (prototypu).
Poté nastává čas pustit se do samotného procesu výroby. Vydáváme se tradiční cestou starých řemeslných postupů, kterou kombinujeme s moderními technologiemi modelování šperků ve 3D počítači a s následným zhotovením voskového modelu. Ten se odlévá pomocí techniky „ztraceného vosku“ z daného drahého kovu. Odlitek se poté precizně opracuje a vyleští.
Pak přichází na řadu další důležitá část výroby, která vyžaduje doslova vrcholný zlatnický um, tzv. fasování – usazování kamenů. To u nás v dílně provádíme ručně pomocí speciálního mikroskopu Meiji, který nám umožňuje pracovat maximálně precizně a s přesností na setiny milimetrů. Díky tomuto nepostradatelnému pomocníkovi můžeme perfektně zasadit i ty nejmenší kameny a vytvářet tak dokonalé šperky na světové úrovni.
Z vlastní zkušenosti vím, že zákazník ocení perfektně zhotovený šperk. I když nerozumí výrobě šperků a nedokáže přesně popsat co ho na daném šperku zaujalo, tak já vím, že je to čistotou provedené práce. Avšak abych mohl pracovat s maximální přesností, tak musím na daný úkon dobře vidět. Proto se mikroskop pro mne stal nepostradatelným pomocníkem. Díky němu si mohu především dokonale naleštit rydla tak, že rytina je krásně lesklá a čistá. Dále si mohu připravit mini nástroje o velikosti cca 0,10mm. Zasazovat diamanty o průměru 0,9mm? Žádný problém. Při zasazování drobných kamenů do řady za sebou si s přehledem udržím rovnou linii, mezery mezi kameny budou stejné a hloubka zapuštěných kamenů do materiálu bude u všech stejná. Docílit toho, aby každý zasazený kámen měl tabulku v rovině a ne nakloněnou jiným směrem než potřebuji, to už není problém. Při přípravě lůžka pro daný kámen si odstraním všechen přebytečný materiál tak, aby zůstaly pouze miniaturní zrnka pro upevnění kamenů. Díky tomu zůstávají kameny po celém jejich obvodu obnaženy. Takže do nich může vstupovat co nejvíce světla pro jejich třpyt a přitom jsou dostatečně upevněny, aby nevypadli. Toto jsou jen základní pozitiva používání mikroskopu při mé klenotnické práci. Dalším a neméně důležitým pozitivem je ochrana zdraví. Při dlouhodobé a několikahodinové práci při výrobě šperků se mé oči tolik nenamáhají, jako když pracuji pod lupou. Bolesti krční páteře ustaly, protože pracuji se vzpřímenými zády, tudíž se u práce nehrbím jako kdysi.
Z jakého materiálu si necháte šperk zhotovit, záleží na vašem vkusu a preferencích. U nás v dílně nejvíce vyrábíme klenoty z bílého nebo žlutého 14 karátového zlata. Aby byly šperky pevnější a odolnější, míchá se zlato s dalšími kovy, které zároveň překrývají jeho přirozenou sytě žlutou barvu. Růžové a červené zlato obsahuje vyšší procento mědi, žluté slitiny tvoří příměsi stříbra, zinku, mědi a bílé slitiny jsou obohaceny o stříbro, zinek, nikl, palladium. U veškerých drahých kovů je třeba mít na paměti, že jsou měkké, proto šperky z nich podléhají poškrábání a odírání.
Proto je v posledních letech vyhledávaným materiálem platina. Ačkoli bývá označována jako kov 3. tisíciletí, má poměrně dlouhou historii - lidé ji znají již 4000 let. Její hodnota a vlastnosti však byly objeveny teprve nedávno, a to především díky vysoké teplotě tání, která dosahuje 1769°C. Právě ta značně komplikuje výrobu šperků. Vezmeme-li navíc v úvahu, že k vytvoření jednoho prstenu je třeba vytěžit a zpracovat víc než dvě tuny rudy, nelze se divit, že šperky z ní jsou dražší a cennější než zlato. Investice do tohoto luxusního materiálu se však rozhodně vyplatí. Platinové šperky se totiž vyznačují nejen zářivou, jasně bílou barvou, která podporuje třpyt a barevnost drahokamů, ale také dlouhou trvanlivostí a mechanickou odolností. Často se proto dědí z generace na generaci.
Prodejna:
Esterstyl
Konviktská 30, Praha 1
Otevírací doba:
PO až ČT: 10.00 - 18.00
PÁ: 10.00 - 17.00
Kontakt:
tel: +420 261 222 620
email: info@esterstyl.cz